De Bunavestire, la Bușteni vor fi aniversate cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie

În data de 25 martie 2013, cuplurile care au împlinit sau care urmează să împlinească 50 de ani de căsătorie vor fi sărbătorite, în cadrul unui eveniment festiv, organizat anual de către Primăria orașului Bușteni. De asemenea, vor fi aniversate și persoanele văduve care ar fi împlinit 50 de ani de căsătorie, dar care şi-au pierdut soţia sau soţul şi nu s-au recăsătorit.

totpal daily news

Pe lângă masa festivă, cuplurile vor primi, din partea primarului Emanoil Savin, buchete cu flori, diplome pentru fidelitate, dar şi sume de bani (1000 de lei pentru fiecare cuplu şi 500 de lei pentru văduvi, văduve).

Acțiunea de sărbătorire a cuplurilor care au împlinit 50 de ani de căsătorie a fost inițiată încă din anul 2007, la propunerea primarului Emanoil Savin, atunci când au fost recompensate 135 de cupluri. Anul acesta, la cea de-a VII-a ediție, s-au înscris până în prezent 20 de cupluri și 31 de persoane văduve.

COMUNICAT: Primaria Busteni