EMANOIL SAVIN – UN PRIMAR DE 10!

Surpriză de proporții marti (17 iunie 2014) pentru Emanoil Savin, la împlinirea a 10 ani de când a fost investit în funcția de primar al orașului Bușteni.

EMANOIL SAVIN - UN PRIMAR DE 10 - I

Salariații primăriei au reușit să-l surprindă plăcut pe edilul-șef organizând o primire ca-n filme, din care nu au lipsit șampania, trofeele omagiale sau tortul.

Funcționarii au pus la cale surpriza timp de câteva zile, perioadă în care cu toții s-au străduit să țină în secret ce urma să se întâmple. Aceștia i-au pregătit și un filmuleț retrospectiv cu secvențe din principalele acțiuni care au contribuit la dezvoltarea orașului în ultimul deceniu.

Un moment important l-a constituit aducerea tortului special, realizat în forma clădirii primăriei, așa cum arăta acum 10 ani, iar edilul-șef a avut o replică pe măsură: ”Vreau să le mulțumesc colegilor mei și, totodată, să-i felicit și să-i încurajez, pentru că instituția primăriei este cea care conduce un oraș și trebuie întotdeauna să fie la înălțime. Astăzi ei au fost la înălțime și, prin filmulețul pe care mi l-au pregătit și prin ceea ce mi-au oferit m-au impresionat. Îi respect, îi iubesc și îmi va rămâne întipărită în minte, toată viața, această frumoasă surpriză prilejuită de împlinirea a 10 ani de primărie”.

EMANOIL SAVIN - UN PRIMAR DE 10 - III

De la petrecerea-surpriză nu a lipsit niciun angajat al primăriei, iar edilul a ținut să le mulțumească tuturor. Dovedind o stabilitate puternică, nemaiîntâlnită în niciun oraș de pe Valea Prahovei, în ultimii 10 ani echipa de conducere a orașului Bușteni a fost aceeași: Emanoil Savin – primar, Nae Savel – viceprimar și Florea Rusoiu în funcția de consilier personal. Cei trei spun că nu a fost deloc ușor să facă ordine din momentul în care au ajuns la conducerea orașului.

EMANOIL SAVIN - UN PRIMAR DE 10 - II

Deși a reușit o serie importantă de schimbări în ce privește dezvoltarea Bușteniului, primarul Emanoil Savin spune că nu a reușit încă să facă tot ce și-a propus.

Petrecerea de la primărie nu a durat mai mult de o oră, iar înainte de a se întoarce în birouri funcționarii au ținut să le adreseze celor trei membri ai echipei de conducere încurajări și firescul “La mulți ani!”.