A avut loc vernisajul expoziţiei de pictură cu lucrări ale pictorului Leo van Sluis din Olanda

Vineri, 17 iulie 2015, în prezenţa domnului Emanoil Savin, primarul oraşului Buşteni, a câtorva din oficialităţi şi a unor cetăţeni de onoare ai oraşului Buşteni, printre care violonistul Gabriel Croitoru şi domnul profesor Marin Guşter, a avut loc vernisajul expoziţiei de pictură cu lucrări ale pictorului Leo van Sluis din Olanda.

Bun prieten al instituţiei noastre, pictorul a mai expus, în repetate rânduri la Buşteni dar, de data aceasta, evenimentul a fost unul special şi de mare încărcătură emoţională întrucât, cu mare generozitate, artistul olandez a donat Centrului Cultural “Aurel Stroe” din Buşteni, cele 21 de lucrări care compun expoziţia.

Manifestările au fost deschise în prezenţa primarului oraşului, domnul Emanoil Savin, cu muzică de fanfară interpretată de Fanfara Consiliului Judeţean Prahova. În cadrul vernisajului au luat cuvântul directorul centrului cultural, domnul Constantin Spurcaciu precum şi primarul oraşului care au mulţumit autorului pentru generozitatea sa, iar sculptorul Nicolae Lupu şi pictoriţa Anita Rădulescu au făcut aprecieri despre valoarea lucrărilor.

Pictorul Leo van Sluis şi-a explicat gestul prin faptul că donând lucrările, dumnealui, care locuieşte în majoritatea timpului în Olanda, atunci când vine la Buşteni vrea să aibă impresia că vine acasă.

Actul de donaţie a fost semnat, în faţa numeroasei audienţe, de autor şi de directorul instituţiei.

În încheierea vernisajului, trei dintre masteranzii Ioanei şi Gabriel Croitoru (Raluca Constantin, absolventă a Liceului de Artă “Carmen Silva” din Ploieşti, Agata Ştefănescu, studentă la Univeritatea de Muzică Bucureşti şi Vlad Măzărel absolvent al Liceului de Muzica „Tudor Ciortea” Braşov) acompaniaţi la pian de asist.univ. Clementina Ciucu, au susţinut un recital cu lucrări de P. de Sarasate, Edward Elgar, G. Enescu şi D. Şostakovici.

Leo van Sluis (V)