Bușteni: Salonul de Umor ”RIDENDO DICERE VERUM”, 31 iulie – 1 august 2015

“Ridendo Dicere Verum”, Salonul de umor care în fiecare an aduce în Bușteni cei mai buni epigramiști din țara noastră și din Republica Moldova a ajuns la cea de-a 20-a ediție, valoarea premiilor oferite de Emanoil Savin fiind de peste 5000 de lei.

Timp de două zile, aceștia s-au duelat în versuri, având două teme principale: “Codul fiscal” și “Un pătrar de veac”, cea de-a doua temă dorind să marcheze împlinirea a 25 de ani de la înființarea Uniunii Epigramiștilor.

În calitate de organizator, primarul orașului  Busteni, Emanoil Savin, a ținut să abordeze, în afara concursului, tema “Codul fiscal”.

Locul I a fost obținut de Ștefan A. Sașa cu epigrama ”Recomandare populistă”:

Sunt de acord ca noul cod fiscal,
Să-l treceți pe al patriei registru,
Dar fără-a fi, în mod accidental,
La fel de șchiop ca domnul prim-ministru.

Ștefan Cazimir a obținut locul I cu tema ”Pătrar de veac”:

În primul tău pătrar de veac,
U.E.R., avuși în toate spor.
În următorul, fă-mi pe plac,
Și urcă-ți cota de umor.

Premiul special a fost obținut de către George Corbu, președintele Uniunii Epigramiștilor din România, cu epigrama ”Deși nu-s celebru”:

Cum Primarului îi plac,
Pot s-aștept, de-i necesar,
Chiar și un pătrar de veac,
Să mă facă… buștenar.

Tot în cadrul salonului au fost lansate și trei cărți. Este vorba despre volumul “În imperiul unei fraze”, semnat de scriitorul moldovean Efim Tarlapan, de cartea “Pseudo-morfologie” de Mihai Sălcuțan și “Proza umoristică – Roaba cu motor”, semnată de Corin Bianu.

Și cunoscutul caricaturist Costel Pătrășcan a fost prezent în cadrul salonului cu expoziția “De-aia n-are ursul coadă”. Realizate pe parcursul ultimului an, caricaturile vizează atât domeniul politic, cât și pe cel turistic sau social.

“Ridendo dicere verum” este singurul salon de umor din țara noastră adresat epigramiștilor și a fost organizat de către Primăria Bușteni, Consiliul Județean Prahova, Muzeul de Istorie și Arheologie Prahova și Muzeul “Cezar Petrescu”.

One Response to Bușteni: Salonul de Umor ”RIDENDO DICERE VERUM”, 31 iulie – 1 august 2015

1. Virgil Petcu - Ploiesti

Sa le fie rusine organizatorilor ! De ce nu sunt invitati si epigramisti prahoveni ? In afara de Sasa, nici-un alt epigramist prahovean nu a fost invitat. Iata ca si in acest diomeniu mafia isi spune cuvantul. Rusine ! ! !