|  725 afișări

Fondul Social European

GUVERNUL ROMÂNIEI

Ministerul Administraţiei şi Internelor

Inovaţie în administraţie Programul Operaţional „Dezvoltarea Capacităţii Administrative”

Orasul Busteni a implementat la nivel local timp de 9 luni, incepand din data de 13.09.2010, proiectul “Planificarea strategică, pârghie de dezvoltare durabilă şi coerentă a staţiunii Buşteni » cod SMIS 12735, componenta a Programul Operaţional „Dezvoltarea Capacităţii Administrative”, Axa prioritara 1 – Imbunatatiri de structura si proces ale managementului ciclului de politici publice, Domeniul de interventie 1.1 – Imbunatatirea procesului de luare a deciziiilor la nivel politico-administrativ, Operatiunea – Strategii de dezvoltare locala.

Obiectivul general al proiectului l-a constituit cresterea capacitatii de planificare strategica la nivel local, orizont 2015.

Proiectul a contribuit la o imbunatatire durabila a capacitatii administratiei publice din Romania, prin realizarea unor imbunatatiri de structura si proces ale managementului ciclului de politici publice si la  dezvoltarea capacitatii de formulare a politicilor publice de a realiza o mai buna reglementare si planificare strategica, precum si de a dezvolta parteneriate inter-institutionale si a avut ca rezultate:

• Instruirea in domeniul planificarii strategice, dezvoltarii durabile si egalitatii de sanse  a personalului  Primariei Busteni
  • Realizarea strategiei de dezvoltare durabila a localitatii Busteni – Orizont 2015
  • Realizarea unui ghid de bune practici in domeniul planificarii strategice

Valoarea totala a proiectului –  290.020,00 lei, din care:

·        246.512 lei contributia FSE;

·        37.702,60 lei buget national;

·        5800,40 lei buget local.

Strategia de dezvoltare durabila a statiunii Busteni orizont 2015 cu Plan de actiune.

Ghid de bune practici in domeniul planificarii strategice

Date de contact: Primaria oras Busteni

Adresa: Bulevardul Libertatii, nr.91, Busteni, Judetul Prahova, cod postal: 105500

E-mail: primabus@yahoo.com: Site: www.orasul-busteni.ro