SIMONA HALEP, ANA MARIA BRÂNZĂ, MARCEL PAVEL, DAMIAN DRĂGHICI și ION BARBU au devenit CETĂȚENI DE ONOARE ai Bușteniului

Simona Halep – cea mai bună jucatoare de tenis din România, Ana Maria Brânză – campioană mondială şi europeană la spadă, Marcel Pavel – celebru cântăreț român de muzică ușoară, Damian Drăghici – singurul muzician român care a câștigat premiul Grammy și Ion Barbu – viceprimar al orașului Bușteni în perioada 1970-1987 au primit titlul de ”Cetățean de onoare al orașului Bușteni”.

Cetateni de Onoare - I

Distincțiile au fost acordate în cadrul unei ceremonii ce a avut loc la sediul Primăriei Bușteni.

Toți cei cinci noi ”cetățeni de onoare” ai Bușteniului au primit, din partea primarului orașului Bușteni, Emanoil Savin, câte un trofeu, plachete, diplome, precum și imense buchete cu flori.

Cetateni de Onoare - II

Au fost prezenți și ”cetățeni de onoare” ai orașului: campioana olimpică la judo – Alina Dumitru, celebrul naist Nicolae Voiculeț, campionul K1 Ionuț Iftimoaie, renumitul medic ortoped Gheorghe Ivan și singurul medaliat al României la Jocurile Olimpice de Iarnă, Ion Panțuru.

Evenimentul s-a încheiat la o cabană din localitate, unde oaspeții au fost întâmpinați, potrivit tradiției, cu țuică fiartă și “pomana porcului”.