Torța Olimpică pentru FOTE 2013 a poposit la Bușteni

Emanoil Savin, primarul orașului Bușteni, a primit duminică (10 februarie 2013) torța olimpică, simbol al Festivalului Olimpic al Tineretului European ce se va desfășura în România în perioada 17-22 februarie 2013.

La ceremonia de înmânare a torței, ce a avut loc în fața primăriei orașului, au fost prezenți campioana olimpică Laura Badea,  Ion Panțuru, cel care a câștigat singura medalie a României de la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Grenoble, în 1968, Dan Mălușel, Directorul executiv al Comitetului de organizare a FOTE 2013, reprezentanți ai autorităților locale și sute de turiști și localnici.

Torța olimpică a fost preluată apoi de către două sportive de performanță din Bușteni, Andreea Vișan – campioană națională la schi alpin și Violeta Strămăturaru – campioană națională la sanie, după care a fost purtată până la ieșire din oraș, având ca destinație finală Poiana Brașov.

Primarul Emanoil Savin a evidențiat cu acest prilej că este pentru prima dată când flacăra olimpică a sosit la Bușteni, stațiune ce timp de patru zile a fost „Capitala sporturilor de iarnă”, dat fiind faptul că, în perioada 7-10 februarie 2013, aici s-au desfășurat Cupa Orașului Bușteni la Fotbal, Cupa orașului Bușteni la Schi Alpin, precum și Cupa Mondială de Escaladă pe Gheață.